Tehnologija u psihoterapiji

Tehnologija je počela ulaziti u svijet psihoterapije još prije 20-ak godina kada su razvijeni prvi komjuterizirani tretmani (na CD ROOM-u!), a kasnije i tretmani dostupni putem interneta. Pandemija je dovela do velikog porasta upotrebe tehnologije u psihoterapiji. To se prvenstveno odnosi na online terapiju koja se odvija u obliku video-poziva. Međutim, postoji niz načina na koje se tehnologija primjenjuje u psihoterapiji.

kognitivno-bihevioralna psihoterapija
KBT ljutnja depresija
KBT psihoterapija

Online psihoterapija

Online psihoterapija podrazumijeva provedbu psihoterapije putem video-poziva (npr. Zoom, Skype). U ovom slučaju se tehnologija koristi “samo” kao sredstvo putem kojeg se psihoterapija provodi, i na prvi pogled, tehnologija ne zadire značajnije u psihoterapijski proces. Istraživanja pokazuju da je kognitivno-bihevioralna psihoterapija putem video-poziva podjednako učinkovita kao i ona licem-u-lice, tj. u živo.

Zanimljivo, klijenti su psihoterapijom putem video-poziva podjednako zadovoljni kao i psihoterapijom u živo, a terapijski odnos sa svojim terapeutom procjenjuju jednako kvalitetnim kao i klijenti koji su bili uključeni u terapiju u živo.

Pacijenti vide razne prednosti online psihoterapije jer primjerice ne troše vrijeme i novac na putovanje, ne moraju napuštati dom kada su nepogodne vremenske prilike, mogu nastaviti terapijski rad i kada su na putovanju itd. Pored toga, online psihoterapija je jedini dostupni oblik psihoterapije za neke klijente, primjerice one koji žive u malom mjestu gdje nema terapeuta ili one koji žive u inozemstvu, a žele terapiju na materinjem jeziku.

Više informacija o online terapiji i popis istraživanja počitajte ovdje.

online psihoterapija

Internet ili računalna psihoterapija

Kognitivno-bihevioralni terapeuti vrlo rano su uvidjeli korisnost internet terapije. Primjena interneta i računala u psihoterapiji temelji se na istraživanjima o biblioterapiji, tj korištenju stručnih priručnika samopomoći koji se baziraju na KBT-u, a za koje su istraživanja utvrdila da su korisna kod depresije i ansksioznosti.

Internet terapija podrazumijeva digitalne materijale o mentalnom zdravlju koji mogu biti tekstualni (npr. informacije o psihičkom poremećaju ili opis tehnike samopomoći), slikovni (razne sheme), video i audio sadržaji (npr. tehnike opuštanja), a dostupni su na internetskoj stranici i putem mobilne aplikacije. Osim informacija i uputa, internet terapija često podrazumijeva i razne zadatke za korisnike kao i povratne informacije o njihovom napretku.

Internet psihoterapija ima brojne prednosti za korisnike: mogu sadržaje pregledavati u vrijeme i u trajanju koje im odgovora, sadržaje prolaziti vlastitim tempom i na njih se po potrebi vraćati, imaju veći stupanj anonimnosti što je kod nekih vrsta smetnji osobito važno itd. Osim toga, takav oblik terapije je obično i jeftiniji i dostupniji većem broju ljudi.

Više tisuća kontroliranih studija pokazao je da je ovaj oblik kognitivno-bihevioralne terapije učinkovit.

A što je s ljudskim kontaktom? Internet terapija može uključivati različit stupanj konakta s psihologom, primjerice putem povremenih video ili audio poziva, chata, pa čak i povremenih susreta u živo. Neka doza kontakta sa stručnjakom se pokazuje važnom jer su efekti takvih tzv. kombiniranih tretmana veći, a korisnici od njih manje odustaju.

Računalna terapija u Hrvatskoj?

U razdoblju od 2019-2020 razvijena i testirana prva aplikacija za mentalno zdravlje u našoj zemlji. Ova aplikacija temelji se na principima kognitivno-biheviorane terapije i provodi se putem tableta. Razvijena je za zatvorenike koji odslužuju kaznu u RH gdje se i dalje redovito koristi budući da su rezultati pilot primjene bili izuzetno ohrabrujući. Budući da zatvorenici često imaju ozbiljne psihičke smetnje i slabu motivaciju za promjenom, možemo očekivati da bi učinkovitost ovog tretmana bila još veća na općoj populaciji.

Virtualna realnost u psihoterapiji

virtualna stvarnost psihoterapija
opsesivno-kompulzivni poremećaj
psihoterapija zagreb

Virtualna stvarnost (eng, virtual reality, VR) je svaki oblik tehnologije koji stvara simulirano iskustvo prisutnosti u virtualnom okolišu, umjesto u realnom okolišu. Prvi oblici primjene virtualne stvarnosti u psihoterapiji provedeni su u okviru KBT tretmana straha od visine, vožnje avionom, klaustrofobije, straha od pauka i PTSP-a. Riječ je o poznatom psihoterapijskom postupku, izlaganju, u kojem se pacijent suočava s podražajem koji izaziva strah, ali u ovom slučaju prikazanom kroz VR.

Primjena VR-a u ovom postupku ima brojne prednosti: omogućuje korisniku potpunu kontrolu, omogućuje postupnost u suočavanju sa sve težim situacijama, te omogućuje generiranje okoliša koje bi inače bili prilično skupo i nezgodno organizirati u svhu psihoterapije (npr. avion).

Od 2000. godine objavljen je velik broj znanstvenih radova koji dokazuju učinkovitost primjene virtualne stvarnosti u tretmanu anksioznih poremećaja, najviše fobija.

Posljednjih godina razvijaju se i testiraju tzv. automatizirani VR tretmani, također bazirani na kognitivno-bihevioralnoj terapiji. U ovim tretmanima psihoterapeuti ne sudjeluju izravno, već korisnik kroz njih može prolaziti samostalno. Oni uključuju podučavanje klijenta o njegovom poremećaju, upute o terapijskom postupku, KBT vježbe koje imaju elemente igre, virtualnog terapeuta itd.

Više o VR tretmanima.

KBT psihoterapija

Zašto se tehnologija uglavnom primjenjuje u okviru KBT-a?

Kognitivno-bihevioralna terapija je edukativnog karaktera, znanstveno zasnovana, te naglasak stavlja na primjenu tehnika i usvajanje vještina. To ju čini izuzetno pogodnom za primjenu putem tehnologije.