O nama

KBT, obrt za psihoterapiju, edukacije i softverska rješenja nudi različite usluge osnaživanja mentalnog zdravlja i jačanja psiholoških kapaciteta za fizičke i pravne osobe. Specifičnosti ovog obrta su:

  1. korištenje kognitivno-bihevioralnog pristupa, znanstveno utemeljenog i jednog od najpoznatijih psihoterapijskih pristupa u svijetu (koji obuhvaća i savjetovanje, i coaching) te
  2. otvorenost ka suvremenim tehnologijama u tretmanu, coachingu i edukacijama (npr. online psihoterapija, online edukacije, razvoj aplikacija za mentalno zdravlje, razvoj sadržaja za digitalne platforme za mentalno zdravlje zaposlenika).

Ured se nalazi u Zagrebu, ali mnoge usluge pružamo i online.

Dr. sc. Branka Bagarić, specijalist kliničke psihologije i KBT psihoterapeut

Završila je preddiplomski, diplomski i doktorski studij psihologije na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu (FFZG). Završila je 5-godišnju edukaciju iz bihevioralno-kognitivnih terapija u organizaciji Hrvatskog udruženja za bihevioralno-kognitivne terapije (HUBIKOT) te je stekla akreditaciju Europskog udruženja za bihevioralno-kognitivne terapije (EABCT). Završila je i 20-ak dodatnih edukacija iz područja kliničke psihologije i tretmana. Edukatorica je budućih KBT terapeuta na Edukaciji iz bihevioralno-kognitivnih terapija u HUBIKOT-u, nacionalna predstavnica u EABCT-u i predsjednica Etičkog odbora HUBIKOT-a.

Preko 10 godina radila je u HUBIKOT-u gdje je provodila KBT tretman s osobama s različitim psihičkim smetnjama i životnim problemima, individualno i grupno, u živo i on-line, te na hrvatskom i engleskom jeziku. Vodila je 30-ak ciklusa tečaja mindfulnessa s različitim populacijama korisnika; osobama s raznim psihičkim smetnjama, krimpolicajcima, studentima, stručnjacima za mentalno zdravlje, službenicima zatvorskog sustava i zaposlenicima drugih organizacija.

Sudjelovala je u provedbi niza projekta za Ministarstvo pravosuđa i uprave RH u okviru kojih je razvila i provela (u ko-voditeljstvu) 4-godišnju edukaciju iz kognitivne terapije pune svjesnosti (kombinacija KBT-a i mindfulnessa) za stručnjake pomagačkih zanimanja zatvorskog sustava koji sada samostalno provode tečaj mindfulnessa u zatvorskom sustavu. Razvila je i vodila i druge višednevne edukacije za stručnjake za mentalno zdravlje u zatvorskom sustavu (samoregulacija emocija, primjena kompjuterizirane terapije, jačanje motivacije korisnika za tretman). Bila je ko-voditeljica 3-godišnjeg programa u okviru kojeg je razvijena i evaluirana računalna psihoterapijska aplikacija za zatvorenike prema KBT principima pod nazivom “Ostavi ljutnju iza rešetaka” koja se nastavlja providiti u kaznenim tijelima u RH. Vodila je projekte vanjske evaluacije tretmana za počinitelje seksualnih i nasilnih kaznenih djela te ovisnike u zatvorskom sustavu RH. Sudjelovala je u znanstveno-stručnom projektu Ministarstva unutarnjih poslova (Mindfulness u policiji), dva znanstvena projekta Odsjeka za psihologiju FFZG-a (klinička psihologija) te na međunarodnom znanstvenom projektu EABCT-a (Remote CBT).

Objavila je 10 znanstvenih radova, 3 poglavlja u stručnim i znanstvenim knjigama, priručnik za stručnjake i brošuru za klijente. Izložila je oko 25 kongresnih priopćenja. Recenzentica je u više međunarodnih znanstvenih časopisa, te je članica uredničkog odbora časopisa Mental Health Science (Wiley). Kao gost predavač sudjelovala je u nastavi studenata psihologije na FFZG, FFRI i FFZD te studenata Visoke policijske škole. Bila je vanjski suradnik na kolegijima Percepcija i pamćenje, Povijest psihologije i psihologijskih sustava, Psihologijski praktikum 1 i 3. Članica je Hrvatske psihološke komore, Hrvatske komore psihoterapeuta te Hrvatskog udruženja za bihevioralno-kognitivne terapije.

Popis znanstvenih i stručnih radova

Vanjski suradnici

Dr. sc. Dragana Markanović, specijalist kliničke psihologije i KBT psihoterapeut

Završila je preddiplomski, diplomski i doktorski studij psihologije na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu (FFZG). Završila je 5-godišnju edukaciju iz bihevioralno-kognitivnih terapija u organizaciji Hrvatskog udruženja za bihevioralno-kognitivne terapije (HUBIKOT) te je stekla akreditaciju Europskog udruženja za bihevioralno-kognitivne terapije (EABCT). Završila je i niz drugih usavršavanja iz područja kliničke psihologije i tretmana. Edukatorica je i supervizorica budućih KBT terapeuta na Edukaciji iz bihevioralno-kognitivnih terapija u HUBIKOT-u niz godina.

Radila je kao stručna suradnica u Osnovnoj školi Josipa Matoša u Vukovaru, kao asistentica na studiju psihologije na Filozofskom fakultetu u Osijeku, te kao psihoterapeutkinja i voditeljica savjetovališta u HUBIKOT-u. Ima višegodišnje iskustvo u provedbi KBT tretmana grupno i individualno s osobama koje pate od raznih psihičkih smetnji. Vodila je 30-ak ciklusa tečaja mindfulnessa s različitim populacijama korisnika; osobama s raznim psihičkim smetnjama, krimpolicajcima, studentima, stručnjacima za mentalno zdravlje, službenicima zatvorskog sustava i zaposlenicima drugih organizacija. Od 2023. radi u obrtu za psihoterapiju, edukaciju i razvoj softvera pod nazivom Restruca, čija je osnivačica i vlasnica.

Kao vanjska suradnica sudjeluje u izvođenju dodiplomske nastave na Visokoj policijskoj školi u Zagrebu i Filozofskom fakultetu u Zagrebu te se povremeno uključuje u izobrazbu studenata drugih fakulteta. Objavila je nekoliko znanstvenih i stručnih radova te poglavlja u stručnim knjigama. Redovito aktivno sudjeluje na domaćim i međunarodnim stručnim i znanstvenim skupovima.

Bila je voditeljica niza projekata i programa koji su se provodili u suradnji s Upravom za zatvorski sustav i probaciju Ministarstva pravosuđa i uprave: “Ostavi ljutnju iza rešetaka – računalni kognitivno-bihevioralni tretman za kontrolu ljutnje sa zatvorenicima”, “Edukacija službenika zatvorskog sustava za provođenje mindfulness programa – treći stupanj”, “Mindfulness program suočavanja sa stresom za zaposlenike zatvorskog sustava” te “Edukacija službenika zatvorskog sustava za provođenje mindfulness programa – treći stupanj”. Kao edukatorica je sudjelovala u projektu “Edukacija službenika zatvorskog sustava – suvremene kognitivno-bihevioralne strategije” koji financira Ministarstvo pravosuđa. Aktualno je voditeljica projekta „Edukacija za službenike zatvorskog i probacijskog sustava – BK strategije za samoregulaciju emocija“ te je izvršiteljica projekta “Evaluacija programa tretmana NAS i PRIKIP” koje financira Ministarstvo pravosuđa i uprave. Viša je stručna savjetnica Psihološkog savjetovališta za studente Visoke policijske škole i izvoditeljica projekta “Mindfulness u policiji” koji se provodio u suradnji s Ministarstvom unutarnjih poslova i Visokom policijskom školom.

Članica je Hrvatske psihološke komore, Hrvatske komore psihoterapeuta te Hrvatskog udruženja za bihevioralno-kognitivne terapije.

Popis znanstvenih i stručnih radova