Jedna od vrsta opsesivno-kompulzivnog poremećaja podrazumijeva javljanje odbojnih opsesivnih slika s agresivnim, seksualnim ili religijskim sadržajem. Primjerice, osoba može imati neželjene slike u kojima neprimjereno dodiruje osobe koje joj nisu privlačne, koje su maloljetne, koje su spola koji ih inače ne privlači, s kojima je u srodostvu ili slike da ozljeđuje člana obitelji. Uslijed takvih slika, osoba može imati snažne osjećaje straha (zbog vjerovanja da te misli odražavaju stvarne želje), krivnje i gađenja prema slikama i samom sebi. Istraživanja pokazuju da osobe s OCD-om nikada ne učine stvari koje vide u svojim opsesijama i da te osobe čak imaju iznadprosječno visoke moralne standarde. Upravo je to razlog što ne mogu tako lako odbaciti misli kao nevažne, što ih se boje, što se njima previše bave, i koriste nepotrebne strategije zaštite drugih od sebe.
Riječ je o poremećaju koji izaziva zaista veliku patnju i može otežavati praktički sva područja života.
Da bi ublažile ove osjećaje straha i krivnje, osobe s ovim tipom OCD-a znaju pokušavati potiskivati misli (što misli čini još češćima), ponavljati “pozitivne rečenice” ili zamišljati “pozitivne slike” (što predstavlja kompulzije) te izbjegavati okolnosti koje potiču opsesije (držati nož ili škare, biti u blizini djeteta i sl.). Prema kognitivno-bihevioralnom pristupu ova ponašanja održavaju poremećaj o čemu danas imamo i mnogo znanstvenih potvrda. Zato se u kognitivno-bihevioralnaj terapiji radi na postupnom ukidanju ovih ponašanja.
Kognitivno-bihevioralna terapija za OCD
Izlaganje uz prevenciju odgovora (eng. exposure and response prevention; ERP) postupak je koji se standardno provodi u okviru kognitivno-bihevioralne terapije OCD-a i koji se pokazuje vrlo učinkovit. Postupak podrazumijeva izlaganje situacijama koje je osoba do tada izbjegavala uz suzdržavanje od provedbe tipičnih načina umirenja, tj. kompulzija. Međutim, ovaj postupak je do neke mjere neugodan za klijenta, a čini se, i za neke terapeute.
Kada KBT terapeuti ne nude terapiju izlaganja za OCD
Naime, terapeuti odlučuju o tome koju tehniku će klijentu predložiti, a i sami mogu imati negativna očekivanja od pojedinih tehnika ili mogu biti nedovoljno upućeni u postupak. Jedno je istraživanje pokazalo da terapeuti znaju imati negativna vjerovanja o izlaganju jer se boje da bi taj postupak mogao pogoršati stanje klijenta ili ih navesti da odustanu od terapije. I zaista, kao ključni uzrok neuspješnoj terapiji navodi se činjenica da terapeut nije potaknuo klijenta dovoljno daleko u izlaganju ili nije osigurao da klijent ne provodi kompulzije i sigurnosna ponašanja za vrijeme izlaganja.
Kognitivno-bihevioralni terapeuti mogu biti osobito nespremni ponuditi ERP u radu s klijentima koji imaju OCD s odbojnim slikama. Jedno zanimljivo istraživanje provedeno sa 155 terapeuta koji provode kognitivno-bihevioralni tretman za OCD pokazalo je da je puno manja šansa da će terapeuti predložiti izlaganje u živo kada opsesije podrazumijevaju slike namjernog ili slučajnog ozljeđivanja i pedofiliju, u odnosu na opsesije na temu religije i seksualne orijentacije, te da će rjeđe predložiti izlaganje u mašti za pedofilne opsesije u odnosu na sve druge podvrste opsesija. Pri tome, iskustvo kliničara nije igralo ulogu u njihovim preporukama.
Ovaj oblik OCD-a može biti značajno izazovnije tretirati jer kompulzije mogu biti unutarnje (u mislima) pa ih je terapeutu teže prepoznati i klasificirati kao takve, ali i pratiti izvodi li ih osoba za vrijeme ERP-a (što se treba obeshrabriti). Pored toga, klijentima s ovim tipom opsesija puno je teže potražiti pomoć i otvoreno govoriti o njima. Zbog svega navedenoga ovim osobama može biti puno teže doći do učinkovitog tretmana. Zato je važno educirati stručnjake, ali i osobe s OCD-om o učinkovitom tretmanu ovog poremećaja.
Želite saznati više?
Puccinelli, C., Gagné, J. P., Gavric, D., Milosevic, I., McCabe, R. E., Soreni, N., … & Rowa, K. (2023). Falling into the OCD trap: Are clinicians hesitant to encourage exposure therapy for repugnant obsessions?. Journal of Obsessive-Compulsive and Related Disorders, 36, 100766.