Piloti obavljaju izuzetno stresan posao i odgovorni su za živote velikog broja ljudi, stoga ne iznenađuje da prolaze vrlo rigorozne zdravstvene procjene. Njihova psihofizička spremnost za obavljanje posla provjerava se svake godine, a u nekim slučajevima i češće. Taj posao obavljanju liječnici iz područja medicine rada koji se zovu zrakoplovno-medicinski ispitivači.
Istraživanja pokazuju da su poteškoće u domeni mentalnog zdravlja drugi razlog po učestalosti za oduzimanje dozvole za letenje, odmah nakon kardiovaskularnih problema. Najčešće psihičke smetnje kod pilota su poremećaj prilagodbe, depresija, anksioznost, problemi u međuljudskim odnosima i zloupotreba alkohola. To i nije iznenađujuće imajući na umu da su piloti izloženi raznim stresorima, poput rada u malom prostoru, dugotrajnog sjedenja, izloženi su stalnoj buci, zraku loše kvalitete, obično rade u smjenama, često imaju malo vremena za odmor između smjena, svake godine moraju proći medicinski pregled da bi mogli nastaviti obavljati svoj posao, a naravno doživljavaju i uobičajene životne stresore kao i svi mi. Nažalost piloti često ne traže pomoć za bilo kakve zdravstvene probleme, čak i one koji se mogu vrlo uspješno liječiti, zbog straha od gubitka posla. S druge strane posljedice zdravstvenih problema kod pilota mogu biti izrazito ozbiljne.
O mentalnom zdravlju pilota govorila je dr.sc. Branka Bagarić, psihologinja, na međunarodnoj radionici „Obnavljanje znanja iz zrakoplovne medicine i psihologije“ u organizaciji Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo. Radionica je održana 2.12.2023., a bila je namijenjena zrakoplovno-medicinskim ispitivačima (AME), liječnicima specijalistima iz područja medicine rada, te drugim liječnicima i psiholozima iz područja avijacijske medicine i psihologije.
Na radionici obnavljanja znanja iz zrakoplovne medicine, koju HACZ organizira od 2010., sudjelovalo je 9 predavača, a prisustvovalo ukupno 79 polaznika, liječnika i psihologa iz Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Srbije i Sjeverne Makedonije.